![]() |
||
![]() |
Pola brutto i netto w generatorze sprawozdania finansowego
odnoszą się do faktury VAT (podatku VAT), a nie do "płac brutto" lub "płac netto". W
wypadku rozliczania kosztów płac należy powtórzyć w obu kolumnach (brutto i
netto) tę samą kwotę, będącą sumą kosztów płac na danym stanowisku
dotyczących pracownika i pracodawcy (płaca brutto-brutto).
zapłacił za fakturę z pieniędzy projektowych i rozliczył się w kasie; c) zakup został dokonany przez internet, na fakturze jest zapis "płatność za pobraniem"?
2. Czy na fakturze "gotówkowej konieczny jest zapis typu "zapłacono"?
Odpowiedź:
Na fakturze gotówkowej powinien być zapis o zapłaceniu gotówką, a jak nie ma to powinien być dokument KP lub pokwitowanie odbioru pieniędzy (np. przy pobraniu).
Jeśli ktoś pokrył zakup z własnych środków to musi to wykazać i wtedy można mu to rozliczyć o ile przedstawi zewnętrzny dokument księgowy (fakturę) potwierdzajacy zakup.
Każda umowa zlecenia wymaga nie tylko "potwierdzenia" fakturą. Na Zleceniodawcy spoczywa również obowiązek wykazania, że usługa została faktycznie wykonana. W tym celu należy wzywać Zleceniobiorców o wydanie wszelkich dokumentów świadczących o rzeczywistym wykonaniu usługi (mogą to być również karty czasu pracy, ale może byc np. protokół z odbycia warsztatów).
Tak, można dopisać długopisem i parafować.
Parafowanie stron nie jest konieczne, ale powszechnie stosowane w projektach unijnych, zatem można je stosować.
Sposób ewaluacji, dostosowany do specyfiki podejmowanych działań, opisywali Państwo w programach rozwojowych - prosimy zastosować zawarte tam zapisy.
W karcie czasu pracy powinny znaleźć się informacje o czynnościach wykonywanych na potrzeby projektu, zgodnie z opisem działań zawartym w programie rozwojowym oraz umową zawartą z osobą wykonującą pracę na rzecz centrum.
Przekroczenie kwot przeznaczonych na wynagrodzenia jest wydatkiem niekwalifikowanym i powinno być pokryte ze środków Grantobiorcy.
Tak, po zakończeniu działań merytorycznych koordynator może wystawić rachunek przed terminem końcowym określonym w umowie. Zalecamy, aby wypłata wynagrodzenia dla koordynatora była w tym przypadku ostatnią czynnością finansową w programie.
Konieczny jest rachunek do umowy zlecenia.
Sposób prowadzenia ewaluacji Państwa programu powinien być dostosowany do specyfiki realizowanych działań oraz wieku (możliwości) uczestników ocenianych działań. Należy pamiętać, że ewaluacja jest to "ocena efektywności, skuteczności, oddziaływania, trwałości i zgodności projektu w kontekście założonych celów". Nie jest to zatem czynność mająca na celu kontrolę lub monitorig. W ramach monitoringu możemy jednak pozyskiwać dane do ewaluacji.
Podstawowe metody ewaluacji to:
a. analiza dokumentów projektu (w tym np. danych monitoringowych)
b. wywiady (indywidualne lub grupowe)
c. kwestionariusze (ankiety)
d. obserwacja
Na podstawie zebranych przy pomocy jednej lub kilku metod danych, można opracować raport lub raporty ewaluacyjne.
Okres zatrudnienia osoby realizującej zadania w Państwa programach rozwojowych jest powiązany z harmonogramem działań i budżetem. Np. jeśli określili Państwo, że okres wdrażania programu rozpocznie się od 10 września 2007 r. i będzie trwał do 31 marca 2008 r., zaś przy wynagrodzeniu osoby jako jednostka w budżecie został podany "projekt", to osoba ta powinna mieć wpisane w umowie zatrudnienie za cały ten okres. Podobnie, jeśli zawierają Państwo umowę na prowadzenie zajęć dodatkowych, opiekę podczas wycieczki itp. to umowa musi dotyczyć okresu realizacji konkretnego zadania wypełnianego przez zatrudnianą osobę.
Do każdej umowy zlecenia konieczne jest prowadzenie karty czasu pracy. W treści umowy najlepiej, aby było zapisane sformułowanie (przykładowo): prowadzenie [zajęć, warsztatów, punktu] na potrzeby programu rozwojowego szkoły finansowanego z dotacji projektu "Przyspieszenie edukacyjne w szkole wiejskiej" itp.
Numeracja umów powinna być zgodna z przyjętymi u Państwa zasadami.
Rachunki do umowy zlecenia i do umowy o dzieło powinny spełniać wszystkie wymogi formalne, ale nie ma przeszkód, by był to tzw. rachunek uniwersalny.
Nie, w treści faktury nie ma konieczności wpisywania nazwy projektu, a jedynie nazwy zakupionego towaru/wykonanej usługi w brzmieniu zgodym z zapisem w budżecie programu rozwojowego. Faktura powinna być natomiast opisana na odwrocie, zaś w przypadku faktur za usługi zewnętrzne szkoła będzie zobowiązana do załączenia w momencie składnia sprawozdania kopii umowy z wykonawcą usługi.