![]() |
||
![]() |
Szanowni Państwo,
Poniżej udostępniamy zbiór dokumentów stanowiących istotną część obowiązującej podstawy prawnej przy realizacji projektów - programów rozwojowych - w ramach projektu "Przyspieszenie edukacyjne w szkole wiejskiej", który realizowany jest w ramach SPO RZL priorytet 2, działanie 2.1 schemat a) (w skrócie "SPO RZL 2.1a")
Z dokumentami tymi obowiązkowo muszą zapoznać się dyrektorzy szkół oraz koordynatorzy programów rozwojowych, którzy będą wyznaczeni do koordynowania projektów. Oświadczenie o znajomości treści tych dokumentów będzie stanowiło jeden z elementów podpisywanych umów (zgodnie z zasadami przyjętymi przy realizacji programów finansowanych w ramach SPO RZL).
Wskazane jest również, aby osoba odpowiedzialna za przygotowywanie projektu programu rozwojowego (w szczególności budżetu) oraz osoba odpowiedzialna za finansowe rozliczanie projektu zapoznała się przynajmniej z wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków w ramach SPO RZL.
Zalecamy również, aby osoba odpowiedzialna za promocję projektu, w szczególności informatyk tworzący strony internetowe, zapoznał się prznajmniej z wytycznymi dotyczącymi promocji projektów w ramach SPO RZL.
Poniżej prezentowane materiały zamieszczone są na stronach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, jako Instytucji Zarządzającej EFS w Polsce. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby podać linki do ich najnowszych wersji (aktualnych na dzień 5.07.2007).
Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich - dokument stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 (Dz. U. Nr 166, poz. 1743).
Uzupełnienie Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 - Wersja scalona, uwzględniająca zmiany wprowadzone rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 marca 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 (Dz. U. Nr 54, poz. 360).
Europejski Fundusz Społeczny w Polsce – Poradnik dla beneficjentów (dawny Poradnik dla projektodawców) – dokument przygotowany przez Departament Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego - wersja z lutego 2007 r.
Wytyczne dla instytucji uczestniczących we wdrażaniu SPO RZL – dokument przygotowany przez Departament Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego - wersja nr 10 z lutego 2007 r.
Kwalifikowalność wydatków w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich - Wytyczne (wersja z grudnia 2005 r.)
Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej Nr 1159/2000/WE każdy projektodawca ma obowiązek zadbać, by odbiorcy jego działań wiedzieli, że projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Powinno to być też widoczne dla wszystkich innych osób, które stykają się z projektem. Dlatego projekt musi być odpowiednio „oznaczony”.
Jak opisywać i oznaczać projekty współfinansowane z EFS?
W rozporządzeniu 1159/2000/WE określone jest, że do opisu zadań Europejskiego Funduszu Społecznego należy stosować następującą formułę:
„Pomoc w rozwoju zatrudnienia poprzez promowanie możliwości zatrudnienia, ducha przedsiębiorczości, równych szans oraz inwestowania w zasoby ludzkie”.
Powinna się ona pojawiać za każdym razem, gdy projektodawca opisuje (np. w piśmie urzędowym, materiale informacyjnym), z jakiego funduszu korzysta.
Rozporządzenie określa, w jaki sposób powinny być „oznaczane projekty”. W przypadku EFS dotyczy to przede wszystkim oznaczania pomieszczeń, w których realizowane są projekty (tak, by każdy wchodzący natychmiast to zauważył), oznaczanie sprzętu zakupionego w ramach projektu, publikacji, dokumentów. Wkład Unii Europejskiej i EFS pokazuje się zamieszczając logo EFS.
Logo i/ lub wzmianka o wkładzie Unii w projekt powinny być umieszczone:
1. na plakatach; 2. we wszelkich publikacjach (broszury, biuletyny, ulotki) – strona tytułowa powinna zawierać jasną informację o udziale UE w projekcie oraz logo funduszu i logo UE; 3. na dyplomach i certyfikatach; 4. na stronach internetowych i w środkach audiowizualnych – oprócz informacji o udziale UE w projekcie, logo funduszu i logo UE powinny się tam znaleźć również linki do stron internetowych: www.efs.gov.pl i www.europa.eu.int. 5. w trakcie imprez promocyjnych (targi, wystawy, pokazy, konferencje, seminaria) – w sposób widoczny powinny być umieszczone logo EFS, ewentualnie symbol UE/ flagi europejskie. Logo EFS
Poniżej zamieszczamy niezbędne pliki. Przed zapisaniem i wykorzystaniem pliku z logo Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), prosimy o zapoznanie się z Wytycznymi: „Jak promować projekty współfinansowane z EFS w ramach SPO RZL”. Określają one zasady korzystania z logo – jego wielkość, proporcje, otoczenie, kolorystykę, rodzaje tła, na których można je zamieszczać. W szczególności prosimy zwrócić uwagę, aby:
•
proporcje logo pozostały niezmienione przy powiększaniu i zmniejszaniu,
•
powyżej i poniżej logo pozostało wolne miejsce szerokości co najmniej połowy wysokości litery “E”,
•
po bokach logo pozostało wolne miejsce na szerokość litery “S”.
POBIERZ PLIKI dotyczące promocji:
Wytyczne „Jak promować projekty współfinanowane z EFS w ramach SPORZL" (704Kb / format .pdf)